Docker i Nginx jako reverse-proxy do obsługi server side tagging

W tym wpisie dowiesz się, jak krok po kroku wdrożyć GTM server side. Poznasz więc sposób tagowania po stronie serwera z wykorzystaniem: serwerów podglądu i tagowania uruchamianych w środowisku dockerowym, a także Nginx jako serwera proxy. Zagadnienia poruszane w tym artykule: Czym w ogóle jest tagowanie po stronie serwera oraz dlaczego warto je wdrożyć? Konfiguracja …

Docker i Nginx jako reverse-proxy do obsługi server side tagging Read More »

Jak programista założył własną firmę i został CEO Software House

Jaką trzeba przebyć drogę, aby pracować jako programista? Czy studia kierunkowe są konieczne? Co się bardziej opłaca – etat czy własna firma? Odpowiedzi udzielił mi Maciej Cebula – programista, architekt i CEO, z którym miałem okazję rozmawiać w ramach kolejnego odcinka podcastu „Więcej niż konteneryzacja”. Poniżej przeczytasz fragment naszej rozmowy, ale zachęcam do przesłuchania całości, …

Jak programista założył własną firmę i został CEO Software House Read More »

Kim jest DevOps i jak nim zostać? Co trzeba umieć na stanowisku Junior DevOps Engineer

Wokół DevOps’a narosło całkiem sporo legend. Dla jednych to tylko stanowisko, a dla innych kultura. O tym, kim jest DevOps, jakie umiejętności powinien posiadać Junior DevOps i jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie — rozmawiamy z Szymonem Słowickim w kolejnym odcinku podkastu “Więcej niż konteneryzacja”.   Kim jest DevOps? Można powiedzieć, że każda firma ma …

Kim jest DevOps i jak nim zostać? Co trzeba umieć na stanowisku Junior DevOps Engineer Read More »

Czas na NAS. Czyli porównanie systemów TrueNAS, Unraid OS, OMV, Proxmox.

Utrata danych to koszmar każdego z nas, ale mało kto o tym myśli przed zaistnieniem problemu. Dane można stracić na wiele sposobów: atak wirusa, awaria systemu, rozlana kawa czy kradzież sprzętu. A wystarczyłby backup. Czym jest backup — każdy wie (a przynajmniej powinien), gorzej z wiedzą, jak się do tego zabrać. Jednym ze sposobów jest …

Czas na NAS. Czyli porównanie systemów TrueNAS, Unraid OS, OMV, Proxmox. Read More »

Czy Docker Swarm nadal żyje?

Docker Swarm – wiele osób zastanawia się, co z nim dalej. Niektórzy uważają, że jest już martwy, choć wcale tak nie jest. Mimo wielu zalet Kubernetesa i de fakto bycia standardem na rynku – nadal są firmy dla których Swarm jest po prostu wygodny i przyjemny, a jego funkcjonalności zupełnie wystarczające.  Szczególnie czerpać z tego …

Czy Docker Swarm nadal żyje? Read More »

Dlaczego Alpine w obrazach dockerowych to nie zawsze dobry pomysł?

Alpine Linux – dlaczego należy dobrze przemyśleć korzystanie z niego? Artykuł o tym narzędziu był opublikowany na blogu już 3 lata temu. Jednak temat nadal jest aktualny, dlatego postanowiliśmy go odświeżyć. Na początku, gdy zaczęto używać kontenerów, większość z nas traktowała je jako bardziej wydajne VM-ki. Jeżeli spojrzymy na obrazy na Docker Hubie, publikowane przez …

Dlaczego Alpine w obrazach dockerowych to nie zawsze dobry pomysł? Read More »

DevOps + GitOps przy użyciu GitLab i ArgoCD – część druga (CD)

Jest to drugi artykuł z dwóch o tematyce jak zautomatyzować ścieżkę zmian w projekcie od wypchnięcia kodu do repozytorium do publikacji usługi w k8s. Zagadnienia, jakie są poruszane w tym i poprzednim artykule to: Co to jest DevOps i GitOps Co to jest ArgoCD Konfiguracja procesu GitLab CI Instalacja i konfiguracja ArgoCD Dobre praktyki GitOps …

DevOps + GitOps przy użyciu GitLab i ArgoCD – część druga (CD) Read More »

DevOps + GitOps przy użyciu GitLab i ArgoCD – część pierwsza (CI)

Jest to pierwszy artykuł z dwóch o tematyce DevOps + GitOps, wyjaśniających jak zautomatyzować ścieżkę zmian w projekcie od wypchania kodu do repozytorium do publikacji usługi na k8s. Zagadnienia, jakie będą poruszane to: Co to jest DevOps i GitOps Co to jest ArgoCD Konfiguracja procesu GitLab CI Instalacja i konfiguracja ArgoCD Dobre praktyki GitOps DevOps …

DevOps + GitOps przy użyciu GitLab i ArgoCD – część pierwsza (CI) Read More »

5 najważniejszych zmian w Kubernetes v1.26

W tym artykule poznasz pięć najważniejszych (naszym zdaniem) zmian, jakie przyniosła v1.26 Kubernetes. Kubernetes v1.26 to już teraźniejszość Listopad już za nami, podobnie jak Kubernetes v1.25. Poniżej znajdziesz 5 zmian, które naszym subiektywnym zdaniem są najbardziej interesujące. W wersji 1.26 wiele rzeczy zostało usuniętych. Czy słusznie? Dowiesz się tego w artykule. 1) Usunięcie v2beta2 HorizontalPodAutoscaler …

5 najważniejszych zmian w Kubernetes v1.26 Read More »

Jak wdrożyć skonteneryzowaną aplikację w chmurze AWS – część pierwsza

Jak wdrożyć skonteneryzowaną aplikację w chmurze AWS – część pierwsza

Artykuł ma na celu przybliżenie usług w chmurze AWS, szczególnie tych, które powtarzają się prawie w każdym z systemów. Artykuł poprowadzi przez najistotniejsze punkty, wyjaśniając kontekst technologiczny i biznesowy każdego z nich. W drugiej części dowiesz się jak to wszystko ze sobą połączyć i uzyskać zamierzony efekt – wdrożenie skonteneryzowanej aplikacji w chmurze AWS. Zagadnienia, jakie …

Jak wdrożyć skonteneryzowaną aplikację w chmurze AWS – część pierwsza Read More »